رینگ لایت چیست و چه کاربردی دارد ؟

رینگ لایت چیست و چه کاربردی دارد ؟

یکی از انواع نور هاست که ظاهری گرد و حلقه مانند دارد که منبع نوری آن از لامپ فلورسنت یا لامپ LED تشکیل شده است.
تابش نور رینگ لایت انعکاسی جذاب در چشم سوژه ایجاد می کند و فرم حلقوی آن نور را دور تا دور سوژه منتشر می کند و از تولید سایه های تند و خشن می کاهد و سایه ها را بسیار محدود و نرم می کند. در عین حال موجب رنگ و رو رفتگی چهره نمی شود و آن را بسیار دیدنی تر می کند. به همین دلیل غالبا رینگ لایت از روبرو مقابل سوژه قرار می گیرد و دوربین از وسط آن تصویر را ثبت می کند.

رینگ لایت چیست ؟

رینگ لایت در عکاسی و فیلمبرداری کاربرد دارد.
معمولا برای عکاسی پرتره ، ماکرو و کلوزآپ با یک سوژه مشخص (مانند عکاسی فشن و عکاسی غذا)، همچنین به عنوان نوری ارزان و مقرون به صرفه برای تصویربرداری در فضا های داخلی کاربرد دارد.

رینگ لایت LED  :

رینگ لایت های LED دارای انواع مختلفی هستند که تنظیماتی از قبیل : تغییر کلوین (دمای نور) و تغییر شدت نور را دارند تا بتوان در شرایط نوری مختلف تصویری طبیعی از پوست و رنگدانه های آن ثبت کرد.
رینگ لایت ها سایز های متنوعی از لحاظ قطر حلقه دارند که بر اساس کاربرد و نوع دوربین انتخاب می شوند.

در استودیو در صورتی که باقی منابع نوری موجود باشد، از رینگ لایت می توان به عنوان نور پر کننده (fill light) نیز استفاده کرد.

 

کاربرد رینگ لایت برای ویدیو :

در حالی که رینگ لایت برای عکس بسیار کاربرد دارد، برای ویدیو نیز نور بسیار خوبی محسوب می شود.
به طوری که شما از جذابیت و خاص بودن تصویر ویدیو شگفت زده می شوید، و تفاوتی مشهود با دیگر نور های ثابت در آن احساس خواهید کرد.
بی شک رینگ لایت یکی از بهترین منابع نوری برای تولید کنندگان ویدیو در یوتیوب، ویدیو بلاگر ها، تولید کنندگان ویدیو نقد و بررسی محصولات و مصاحبه ها است.

 

کاربرد رینگ لایت برای عکاسی فشن و میک آپ آرتیست ها :

عملا اکثر میک آپ آرتیست ها در یوتیوب از رینگ لایت برای تولید ویدیو های آموزشی خود استفاده می کنند، برای این که ویژگی های صورت را بیشتر عیان می کند و کمک می کند که رنگ پوست طبیعی و دقیق تر نشان داده شود. آنها به سادگی رینگ لایت را روبروی چهره و مقابل دوربین (یا دوربین موبایل) قرار می دهند و شروع به ضبط می کنند.

معمولا کیفیت نور های ال ایی دی با پارامتری به نام CRI  اندازه گیری میشود .به عبارت ساده این پارامتر که میتواند تا 100 واحد افزایش پیدا کند درصد تطبیق نور ال ایی دی با نور روز است امروزه در بازار نور های ال ایی دی فراوانی وجود دارد که حتی بر روی جعبه برندی هم نداردچه رسد به اینکه برای آن CRI دقیقی در مشخصات فنی ثبت شده باشد. فیلم برداری و عکاسی را شروع میکنید و در نتیجه آخر رنگ دقیق را نخواهید داشت و سردرگم خواهید شد غافل از اینکه  نور شما CRI  مطلوبی ندارد. به همین سادگی !

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *